fbpx

MAP – המפה המלאה ליצרת מוטיבציה הנשארת לאורך זמן!

זה לא משנה אם התחלתם את דיאטה מהירה חדשה, דיאטה קטוגנית, או סוגי דיאטות מומלצות אחרות. בסופו של דבר תפריטים, תוכניות אימון בחדר הכושר, תוכניות כושר לבית ואפילו מאמן כושר הם בסך הכל כלים. מה שמניע אותנו קדימה לכיוון צמיחה והשגת יעדים ומה שקובע האם ננצל את הכלים בצורה המיטבית, או שנפספס אותן, זה המוטיבציה שלנו. כאשר נדע איך לשמור על מוטיבציה לספורט לאורך זמן, לפתע היא תופיע בעוד תחומים. כמו למשל: מוטיבציה בעבודה, מוטיבציה ללמידה ומוטיבציה פנימית להצליח ולהגביר את ההתפתחות האישית והעצמה שלנו. כך, בדרך מלאת אתגרים תתאפשר צמיחה מתוך משבר והתחדשות אל עבר היעדים. בונוס נוסף, וסוד לא כזה גדול, אנשים שמתמידים ברוטינות חיוביות כמו להתאמן, לאכול לפי תפריט מסודר ושמירה של אורח חיים בריא הם האנשים, שבדרך כלל, מגיעים לצמיחה כלכלית.

אז בואו נצלול ישר פנימה. ישנן דרכים רבות שבעזרתן אנו מנסים לשמור על המוטיבציה בשיאה. אנו מוסיפים תמריצים ומבטיחים לעצמנו פרסים כמו למשל לקנות בגד או אפילו ארוחת "מגיע לי" . אבל כשמדובר במוטיבציה, יש בסך הכל שלושה דברים שעלינו לזכור: שליטה, אוטונומיה ומשמעות.
אני קורא לזה MAP של מוטיבציה (Mastery, Autonomy, Purpose). ללא שלושת מרכיבים אלו, כל ניסיון לשנות את התנהגותנו ולשמור על המוטיבציה שלנו לא באמת יחזיקו לאורך זמן.
הנה הדרכים בהן תוכלו להשתמש ב- MAP כדי להגיע ליעדים של כושר, לימודים, כסף ובכל תחום שרק תרצו לשפר את ה Wellness שלכם.

M – שליטה

בכל פעם שאתם מנסים לשנות את ההתנהגות שלכם, תמיד יש התנהגות חדשה שיש ללמוד, להטמיע ולשלב בחיים. עם זאת, דבר אחד שעלול להקשות על שילוב התנהגות חדשה הוא כאשר לא מבינים אותה, או לא מרגישים בטוחים בה. שינוי התנהגות קשור מאוד לביטחון וליכולת עצמית (המידה בה תרגישו שאתם מסוגלים לשנות). ולא במפתיע, ככל שאנו מרגישים יותר מסוגלים – וככל שתחושת השליטה שלנו גדלה – כך המוטיבציה שלנו לשינוי עולה. כדי לבנות תחושת שליטה בהתנהגות חדשה, ישנם כמה דברים שאנחנו יכולים לעשות:

תלמדו משהו  

נניח שאתם בתהליך ירידה במשקל, כיצד תוכלו לשלב למידה שתעזור לכם לרדת במשקל? אולי אתם יכולים ללמוד לגבי תפקידם של חומרים מזינים (פחמימות, חלבונים ושומנים) במטבוליזם של האנרגיה, כך תוכלו לשנות את התזונה שלכם וכך תגיעו לתוצאות שרציתם. או אולי תוכלו ללמוד כיצד להשתמש בשיטות אימון שונות של אימוני כוח ואירובי לבניית שרירים ולאיבוד שומן, ולבנות לעצמכם תוכנית בה תיישמו את מה שלמדתם. אתם יכולים גם להשתמש ביעדים כתמריץ למידה. לדוגמה, אתם יכולים להירשם למירוץ תל אביב של 10 קילומטרים או חצי מרתון ואז ללמוד כיצד להתאמן למרוץ. הנה לכם כמה דרכים יעילות להפוך את המשימה של ירידה במשקל להזדמנות ללמוד משהו חדש ולהצית את המוטיבציה שלכם בתהליך.

צרו אתגר

אתגרים הם דרכים פנטסטיות לאמן את יכולת השליטה המולדת שלנו. כלומר, בסביבה תחרותית (גם אם התחרות היא עם עצמנו) אנו נאלצים באופן טבעי לעסוק, לשכלל ולהשתמש בכוחות שלנו בכדי לעמוד באתגר. בעזרת הדוגמא לחיטוב וירידה במשקל מלמעלה, אתם יכולים ליצור אתגר לרוץ (או ללכת) עשרה קילומטרים בשבוע אחד. אם אתם כבר רצים (או הולכים) עשרה קילומטרים, אתם יכולים להגדיל את האתגר לחמישה עשר קילומטרים בשבוע אחד. באופן דומה, אתם יכולים ליצור אתגר להוסיף "ימים כפולים", בהם תלכו לחדר הכושר פעמיים ביום אחד למשך שבוע. תוכלו גם להשתמש באתגרים כדי לשנות את התנהגות האכילה שלכם. לדוגמה, אתם יכולים להפוך את זה לתחרות עצמית כדי לראות אם אתם יכולים לאכול לא יאוחר מ 6 בערב כל השבוע, או אם אתם יכולים לאכול 200 קלוריות פחות בכל יום בשבוע במשך שבוע. אתגרים שכאלו הופכים את המשימה, לעתים קרובות, של שינוי התנהגות למשחק מהנה עם אתגרים שצריך לשלוט בהם. גם אם לא נצליח, תהיה לנו את ההזדמנות ללמוד, לתקן ולהצליח בפעם הבאה.

הגיעו ליעד

שליטה קשורה מאוד להצבה, פעולה והגעה ליעדים. והיעדים עצמם, הם מניעים רבי עוצמה כאשר משלבים אותם עם שליטה. לדוגמא, בחירת המטרה של ריצת חצי מרתון (או 10 ק"מ), הכוללת גם למידה כיצד להתאמן למרוץ, לא רק מציתה את הרצון להגיע למטרה, אלא גם את הרצון המולד לצמוח ולשלוט במיומנויות חדשות. מספר יעדים אחרים המשלבים למידה כוללים הרשמה לטורניר טניס ולמידה כיצד לשכלל את משחק הטניס שלכם, הרשמה למירוץ אופניים ולמידה כיצד להתאמן אליו, קביעה של יעד לחופשה הכוללת רכיבה על סוסים ולקיחת שיעורי רכיבה להכנה. הוספת יעדים כאלו מזיזה את המיקוד משינוי של דפוס או התנהגות, לדרך הטובה ביותר כדי להגיע ליעד – וזה מעניק לנו בוסט למוטיבציה.


A – אוטונומיה

קבלת החלטות חשובות  ובמיוחד אלו הכרוכות בביצוע שינוי, מסיבות רבות, קשורות מאוד לתחושת אוטונומיה. תחושת שליטה על ההחלטות היא מרכיב מכריע במוטיבציה. כשאנחנו מרגישים שהבחירות שאנחנו עושים הם בשליטתנו, ומשרתים את האינטרסים שלנו, נחווה תחושת בעלות עליהם וכך נהיה הרבה יותר מלאי מוטיבציה לעשות אותם. הנה מספר דרכים לשלב אוטונומיה כחלק בתהליך העלאת המוטיבציה:

בחרו את המטרות שלכם

במיוחד כשאתם מנסים לעשות משהו שלא עשיתם בעבר, זה כל כך קל לאפשר לאדם אחר לבחור יעדים עבורכם. במובנים מסוימים, גם לכם יותר קל – אתם לא צריכים לחשוב על זה. אבל אוטונומיה תלויה בכך שאתם תקבלו את ההחלטות לגבי מה שאתם רוצים. וזה מתחיל ביעדים שלכם. אז נניח שאתם מנסים לרדת במשקל או לעלות במסת שריר. שאלו את עצמכם איפה אתם רוצים להיות בשבוע הבא, בחודש הבא, בעוד שישה חודשים, ושנה מעכשיו, ואז הציבו לעצמכם את המטרות האלה. אם אחרים יגידו לכם שהיעדים שלכם אינם הגיוניים, זה בסדר, הם לא היעדים שלהם, הם היעדים שלכם. אם לא תצליחו להשיגם, תוכלו לעצור, להביט לאחור, לשאול מה ניתן ללמוד ומה צריך לעשות אחרת ואז להתחיל שוב. התהליך הוא שלכם וכשאתם לוקחים עליו בעלות, המוטיבציה שלכם בשמיים.

בחרו גישה משלכם

כמו מטרות, השיטות בהן אנו משתמשים כדי להגיע אליהם מושפעות בקלות רבה כל כך מאחרים. במיוחד כשאתם מנסים לעשות משהו שלא עשיתם בעבר, קל לאחרים לומר לכם איך לעשות את זה. אבל כשאתם פועלים לפי שיטות של אחרים – ממש כמו יעדים – הם הופכים להיות שלהם, ולא שלכם. זה לא אומר שאתם לא יכולים לקבל הוראות או טיפים לירידה במשקל – אתם בהחלט יכולים – אבל בסופו של דבר, אתם אלו שצריכים לבחור כיצד אתם משתמשים בטיפים. לדוגמה, בעוד שאתם עשויים לבקש את עזרתו של מאמן כושר אישי, והמאמן הזה ילמד אתכם את החלקים החשובים באימוני כוח ותזונה, אינכם חייבים להסתמך אך ורק על תורתו. במקום זאת, המשיכו ללמוד  ושלבו היבטים שימושיים מכל מה שאתם לומדים למשהו שמתאים לכם באופן ייחודי. בחירה בגישה משלכם, בדרך זו, היא דרך עוצמתית לקחת בעלות על המטרות שלכם, ולהצית את המוטיבציה שלכם.

בחרו דרך משלכם

לאחר שעמדתם ביעדים שלכם, הצעד הבא תלוי בכם. בעוד שאחרים עשויים לומר לכם שהדבר הבא הטוב ביותר שתוכלו לעשות הוא ללמוד לתואר, להפוך לעורכי דין, או רופאים, מסלול הדרך שלכם הוא שלכם לבחירתכם. שאלו את עצמכם מה הכי חשוב לכם, מה מביא לכם את התחושה הגדולה ביותר של הישג, סיפוק ושמחה. תלכו אחרי זה ואם אחרים יגידו לכם שזה לא מתאים לכם, או לא אפשרי, זה בסדר. אולי זה לא מתאים להם. אבל אלה החיים שלכם, והדרך שלכם ללכת בה. וכשאתם עוקבים אחריה, כך גם המוטיבציה שלכם.


P – משמעות

לחוות תחושת משמעות הוא נדבך של כל מה שאנחנו עושים. המשמעות לא רק מחברת אותנו למשהו גדול מאיתנו, היא גם עוזרת לנו לחבר את המאמצים שלנו לסובבים אותנו, ובאופן שהופך את מה שאנחנו עושים לתרומה לקהילה הגדולה והרחבה יותר סביבנו. כשאנחנו מוצאים משמעות מעבר לעצמנו, כזו שמתעלה על האינטרסים העצמיים שלנו, זה נותן למה שאנחנו עושים השפעה אדירה – לא רק עבור אחרים, אלא גם עבור עצמנו. באופן לא מפתיע, אנשים הם בעלי מוטיבציה גבוהה יותר כאשר הם מרגישים שהמאמצים שלהם עוזרים לאחרים. בואו נבחן איך אפשר לשלב משמעות בחיים כדי להעלות את המוטיבציה:

שאלו את עצמכם מדוע מה שאתם עושים הוא בעל חשיבות

בכל פעם שאתם משנים התנהגות או מתחילים משהו חדש, תמיד יש שאלות, ספק עצמי ואמביוולנטיות. מה שנעשה הוא חדש, ואתם עדיין לא בטוחים האם זה מתאים לכם (או האם זה בר השגה).  זמן שאילת השאלות הוא בדיוק הזמן שבו אתם הופכים מודעים לכך שמא זה בעל חשיבות. שאלו את עצמכם, מה יהיה שונה עבור הסובבים אתכם אם תעשו את השינוי, או איזו תרומה תוכלו לתרום לחיי הסובבים אתכם באמצעות שינוי זה. נניח ואתם רוצים לרדת במשקל, אולי התפיסה של ילדיכם תשתנה כאשר הם יראו אתכם משקיעים ומשיגים תוצאה המאתגרת אתכם מאוד. או אולי, כשתצליחו לסיים את התואר השני תוכלו לעבוד בתחום בו תוכלו לגעת, להשפיע ולשנות חיים של אחרים בעזרת הידע והניסיון שצברתם. הבנת המניעים הפנימיים , תעזור בהבחנה שלפעולות שאתם מבצעים יש מטרה ייחודית וספציפית. וזה עושה ניסים ונפלאות למוטיבציה.

שאלו למי תוכלו לעזור

הידיעה שאחרים מושפעים מהפעולות שלכם היא מרכיב עצום במוטיבציה.  כאשר אנחנו רואים את הדרכים שבהן הפעולות שלנו משפיעות על חייהם של הסובבים אותנו, מוצת דחף מולד להמשיך במה שאתם עושים. זה יכול להיות שימושי ביותר כשמתחילים בהתנהגות חדשה, או בכל פעם שהמוטיבציה שלכם הולכת ופוחתת.
שאלו את עצמכם, למי אתם יכולים לעזור, או עבור מי אתם היועצים הטובים ביותר היכולים לתמוך או ליצור השראה. אולי בתחום הכושר תרגישו מתאימים לייעץ לאנשים אחרים העומדים בפני אתגרים כמו שלכם. אולי כושר יחבר אתכם עם הכישרון שלכם ליצור מוטיבציה ותתמכו באחרים בהגעה למטרות שלהם. כאשר תבצעו  קשר ישיר בין הפעולות שלכם לבין לעזור לאחרים, לא רק שחייהם ישודרגו, אלא גם חייכם והמוטיבציה שלכם.

שאלו מה אתם יכולים לעשות שיעזור לאחרים לעשות

ככל שתבינו באופן ספציפי את הדרכים שבהן אתם תורמים לסובבים אתכם, וככל שתוכלו לגשר בצורה מיוחדת יותר בין הפעולות שלכם לבין מטרות של אחרים, כך גם המוטיבציה שלכם תלך ותגבר. כאשר אתם רואים שהתמיכה שלכם מסייעת לאחרים להשיג את יעדיהם, עולה התרגשות ומתמלאים מוטיבציה לעזור.
כדי לזהות בדיוק מה אתם יכולים לעשות שיעזור לאחרים לעשות, שאלו את עצמכם, באילו מטרות אתם יכולים לעזור לסובבים אתכם, מה אתם יכולים לעשות שיעזור לאנשים להצליח, או באילו דרכים ניתן לעזור בשיפור חייהם של אחרים. ההבנה של מה שאתם יכולים לעשות שיעזור לאנשים להגשים, לא רק מחברת אתכם להישגים שלהם, אלא גם, בעוצמה רבה, למוטיבציה שלכם.

עכשיו יש לכם את כל הכלים לשמור על הלהבה בוערת ומכאן תוכלו רק לעלות ולהגשים את עצמכם בכל תחום שרק תרצו.

בהצלחה!

מעבר למאמרים נוספים

כל הזכויות שמורות לאביעד אולמן | נבנה ועוצב ע״י D&A Digital Agency